wtorek, 16 grudnia 2014

Budowa komputera

Lekcja
Temat : Budowa komputera.

1.Obudowa
2.Płyta główna
3.Procesor z wentylatorem
4.Pamięć RAM
5.Twardy dysk
6.Napęd optyczny CD,DVD
7.Kable przyłączeniowe
8.Gniazda urządzeń zewnętrznych

1.OBUDOWA
To najczęściej metalowa (rzadziej stalowa lub aluminiowa) skrzynka,w formie prostopadłościanu.Umożliwia umieszczenie i zamontowanie najważniejszych elementów komputera.Chroni je także przed ewentualnymi uszkodzeniami.



http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/vega/news/2009-07/lian_li_pc_b10_1.jpg 

 2.PŁYTA GŁÓWNA
Obwód drukowany urządzenia elektronicznego,na którym montuje się najważniejsze elementy,umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.W komputerze na płycie głównej znajdują się procesory,pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi,oraz gniazda do urządzeń składujących (tj.dysków twardych,napędów optycznych) złącze klawiatury i zasilacza.
Koncepcję zbudowania komputera osobistego wyposażonego tylko w minimum potrzebnych urządzeń zmontowanych na jednej płycie drukowanej oraz gniazd,do których podłącza się dodatkowe urządzenia zapoczątkowała firma IBM wprowadzając komputer osobisty,zwany też PC.
Na płycie głównej zawsze jest umieszczony układ BIOS-u,a także moduł zegara czasu rzeczywistego wraz z modułem bateryjnego podtrzymania zegara.


http://zsp5.krosno.pl/konkurswww/2011/czyzr/obrazki/plyta3.jpg
 3.PAMIĘĆ RAM
To podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej.W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy. W temperaturze pokojowej zawartość większości pamięci RAM jest tracona w czasie mniejszym niż sekunda po zaniku napięcia zasilania, niektóre typy wymagają także odświeżania, dlatego wyniki pracy programów, wymagające trwałego przechowania, muszą być zapisane na innym nośniku danych.
Pamięci RAM dzieli się na pamięci statyczne oraz pamięci dynamiczne. Pamięci statyczne są szybsze od pamięci dynamicznych, które wymagają ponadto częstego odświeżania, bez którego szybko tracą swoją zawartość. Pomimo swoich zalet są one jednak dużo droższe; używane są w układach, gdzie wymagana jest duża szybkość (np. pamięć podręczna procesora) lub ilość pamięci jest niewielka, że nie opłaca się konstruować układu odświeżania.W komputerach wymagających dużej ilości pamięci jako pamięć operacyjną używa się pamięci DRAM.
Pamięć RAM jest stosowana głównie jako pamięć operacyjna komputera, jako pamięć niektórych komponentów (procesorów specjalizowanych) komputera (np. kart graficznych, dźwiękowy itp.), jako pamięć danych sterowników mikroprocesorowych.

 
 http://s2.manifo.com/usr/6/6cD5/77/manager/dupa-1.jpg

 4.TWARDY DYSK
Jest to rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek, w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.
Dla dysków twardych najważniejsze są następujące parametry: pojemność, szybkość transmisji danych, czas dostępu do danych, prędkość obrotowa dysków magnetycznych (obr/min.) oraz średni czas bezawaryjnej pracy.
Kilka dysków twardych można łączyć w macierz dyskową dzięki czemu można zwiększyć niezawodność przechowywania danych, dostępną przestrzeń na dane, zwiększyć szybkość odczytu/zapisu.


 http://www.net-s.pl/obrazki_n/g180000/Komputery_Komputery_Podzespoly_Dyski_twarde_SATA_SEAGATE_ST2000NM0011_180968_1.jpg


 5.NAPĘD OPTYCZNY CD/DVD
To urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje dane na tzw. nośnikach optycznych.
Napęd optyczny może znajdować się we wnętrzu komputera. Jest wówczas podłączony za pomocą interfejsu ATA, SATA lub SCSI. Może też stanowić odrębne, zewnętrzne urządzenie, podłączane do komputera za pomocą złącza USB, FireWire, SCSI, lub do sieci komputerowej poprzez złącze LAN.

 

http://sandwormish.prv.pl/grafika/zlacza/napdvd.jpg


  6.GNIAZDA URZĄDZEŃ ZEWNĘTRZNYCH ( INTERFEJS )   
W informatyce i elektronice urządzenie pozwalające na połączenie ze sobą dwóch innych urządzeń, które bez niego nie mogą ze sobą współpracować. Czasami jako interfejs określa się elementy wystające z urządzenia na zewnątrz, w które można włączyć inne urządzenia lub wtyczki. Aby dwa urządzenia mogły działać razem muszą mieć zgodne kompatybilne interfejsy. Interfejsem może być kabel łączący dwa urządzenia, ale zarówno wtyczki na tym kablu jak i pasujące do nich gniazda są również interfejsami. Gniazdo na płycie głównej komputera jest interfejsem, w który wkłada się np. kartę graficzną, ale i sama karta jest interfejsem umożliwiającym współpracę monitora z resztą systemu komputerowego. Sam monitor jako całe urządzenie, to także interfejs, a posiada on swój własny interfejs w postaci ekranu. Pokrętła sterujące monitorem, a obecnie coraz częściej panel sterujący z przyciskami to drugi, obok ekranu, interfejs monitora.

http://support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT4806/HT4806-mini_mid2011-ports-001-pl.png

Źródło tekstu: Wikipedia.
Obrazki: Grafika Google.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz